Offering you a complete choice of products which include top mount swimming pool sand filter, swimming pool top mounted sand filter, side mount swimming pool sand filter, 2 inch top mount multiport valve, swimming pool filter and swimming pool side mounted sand filter.
₹ 63990 / Piece Get Latest Price
| Type | Top Mount |
| Material | Fiber Glass |
| Usage/Application | Commercial |
| Brand | Mambe Pool Supplies |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 22990 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 12m3/hr |
| Type | Top Mount |
| Vessel Diameter | 525mm |
| Mounting Type | Top Mount |
| Material | Fiber Glass |
| Valve Size | 1.5 inch |
| Operating Pressure | 2.5 bar |
| Usage/Application | Commercial |
| Sand Charge | 100 kg |
| Color | Grey |
| Brand | Other Brand |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
₹ 18990 / Piece Get Latest Price
| Vessel Diameter | 400 mm |
| Mounting Type | Top Mount |
| Type | Top Mount |
| Usage/Application | Swimming Pool Filter |
| Material | Fibreglass |
| Valve Size | 1.5 inch |
| Operating Pressure | 2.5 bar |
| Brand | Mambe Pool Supplies |
| Color | Grey |
| Sand Charge | 50 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 63990 / Piece Get Latest Price
| Type | Top Mount |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Fiber Glass |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 220 V |
₹ 39990 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 20 m3/hr |
| Type | Side Mount |
| Vessel Diameter | 700mm |
| Mounting Type | Side Mount |
| Material | MS Epoxy Coated |
| Valve Size | 1.5 inch |
| Operating Pressure | 2.5 bar |
| Sand Charge | 200 kg |
| Color | Grey |
| Brand | Other Brand |
Minimum order quantity: 1 Piece
✅ Key Highlights:
High-strength, corrosion-resistant fiberglass tank
Side-mounted multiport valve for easy operation
Suitable for medium & large pools
Efficient dirt and debris removal
Easy maintenance with simple backwash system
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2 inch |
| Usage/Application | Swimming Pool Sand Filter |
| Material | Bobbin wounded By Latest Technology |
| Pressure | Max Operating Pressure 36 PSI/2.5 Bar. |
| Color | Black |
| Drain | 2 Inch |
₹ 41990 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Sand Filter |
| Vessel Diameter | 750 mm |
| Flow Rate | 23m3/hr |
| Mounting Type | Top Mount |
| Type | Top Mounted |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Fiber Glass |
| Valve Size | 2 inch |
| Operating Pressure | 2.5 bar |
| Voltage | 220 V |
| Sand Charge | 500 kg |
| Color | Grey |
| Brand | Other Brand |
| Warranty | 1 Year |
₹ 77990 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 36m3/hp |
| Type | Side Mount |
| Vessel Diameter | 1000 mm |
| Mounting Type | Side Mount |
| Material | MS Epoxy Coated |
| Valve Size | 2 inch |
| Operating Pressure | 2.5 bar |
| Sand Charge | 700 kg |
| Color | Grey |
| Brand | Other Brand |
✅ Key Highlights:
High-strength, corrosion-resistant fiberglass tank
Side-mounted multiport valve for easy operation
Suitable for medium & large pools
Efficient dirt and debris removal
Easy maintenance with simple backwash system
₹ 39990 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 60 m3/hr |
| Type | Side Mount |
| Vessel Diameter | 750 mm |
| Mounting Type | Side Mount |
| Valve Size | 2 inch |
| Operating Pressure | 2.5 bar |
| Sand Charge | 500 kg |
| Color | Grey |
| Brand | Other Brand |
✅ Key Highlights:
High-strength, corrosion-resistant fiberglass tank
Side-mounted multiport valve for easy operation
Suitable for medium & large pools
Efficient dirt and debris removal
Easy maintenance with simple backwash system
₹ 39990 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 60 m3/hr |
| Type | Side Mount |
| Vessel Diameter | 750 mm |
| Mounting Type | Side Mount |
| Valve Size | 2 inch |
| Operating Pressure | 2.5 bar |
| Sand Charge | 500 kg |
| Color | Grey |
| Brand | Other Brand |
Minimum order quantity: 1 Piece
✅ Key Highlights:
High-strength, corrosion-resistant fiberglass tank
Side-mounted multiport valve for easy operation
Suitable for medium & large pools
Efficient dirt and debris removal
Easy maintenance with simple backwash system
₹ 30990 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 33.4 |
| Usage/Application | swimming pool |
| Material | Fiber Glass |
| Applications | Water Treatment |
| Brand | MAMBE POOL SUPPLIES |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hitesh Kitawat (Managing Director)
Makon
215, Ruby Industrial Estate, Chincholi Bunder Road, Mindspace Malad West
Mumbai - 400064, Maharashtra, India